İnnap Yetiştiriciliği

Yazdır PDF

ALTERNATİF ÜRÜN :HÜNNAP (İNNAP) YETİŞTİRİCİLİĞİ

 


Hünnap, Ünnap, Hinnap, İnnap, Çiğde, Kuran İğdesi gibi yerel isimleri bulunan şifalı bir bitkidir.
Birçok faydaları olan Hünnap ülkemizde yeterince tanınmamaktadır.
Genellikle bazı bölgelerimizde doğal bitki örtüsü içerisinde kendiliğinden çoğalmaktadır.
Üretimi ise oldukça sınırlıdır.  Kültür ırkı bir meyve olmadığı için hastalık ve zararlılara oldukça dayanıklıdır. İlaçlama yapmadan kolayca yetiştirilebilir.
Orman ağacı olarak nitelenen hünnap, erozyon kontrolü için ağaçlandırma çalışmalarında da kullanılmaktadır.
Ülkemizde hünnap meyvesinin sınıflandırılması ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır.

Hünnap Meyvesi ve Ağacının Özellikleri:
Hünnap meyvesinin olgunlaşmamış hali zeytin yeşili, olgunlaşmış hali ise koyu kırmızı renktedir. Leblebiden cevize kadar çeşitli büyüklükte türleri veya varyeteleri vardır. Eti olgunlaşmadan önce beyaz, olgunlaştıktan sonra ise sarıdır. Oldukça lezzetlidir. Eti kabuğundan ayrılmaz. Çekirdeği iki ucu sivri ve oldukça sert bir kabuk içerisindedir. Hünnap ağacı ise 3-4 m. Yükseklikte, sık dalları olan dikenli bir ağaçtır. Nisan- Mayıs aylarında sarı renkli çiçekler açar. Ilıman iklimi seven bir bitkidir. Ülkemizdeki türler ile ilgili bilimsel araştırmalar yapılmamıştır. Yetiştiği bölgelerde genellikle büyüklüğüne göre sınıflandırılır. Orta boy olanlar daha makbuldür.

Kullanımı:
Hünnap, taze meyve ve kurutulmuş yemiş olarak tüketilir. Olgun meyveleri ve kurutulmuşu oldukça lezzetlidir.
Kuru meyve ile yapraklarından çay yapılıp içilmektedir. Reçeli yapılmaktadır.

Hünnap Yetiştiriciliği:
Hünnap ılıman iklim bitkisidir. Soğuğa dayanıklı olmasına rağmen çiçeklenme döneminde erken donlardan zarar görür. Hünnap yetiştiriciliği için yeterli humus bulunduran kumlu, tınlı geçirgen ve nemli topraklar daha uygundur. Dikim için tüplü fidanların tercih edilmesi tutma oranını artırır. Diğer meyve bahçelerinde olduğu gibi hünnapta da bahçe tesis edilecek toprağın iyi işlenerek dikime hazırlanması gerekir. Dikim aralığı olarak 4 x 5 metre uygundur. Gübreleme ve sulama iklim özelliklerine ve toprak yapısına göre değerlendirilmelidir. Sağlam bir kök yapısına sahip olduğundan susuzluğa dayanıklıdır. Budama gerekli değildir. Sadece şekil vermek ve kuru dalları uzaklaştırmak için budama yapılabilir. Rutin ilaçlama gerektirmez. Hastalık ve zararlılara oldukça dayanıklıdır.

Hünnap Meyvesinin Faydaları:
Ülkemizde Hünnap ve faydaları ile ilgili bilimsel araştırmalar bulunmamakla birlikte alternatif tıp uygulamalarında; Bronşit, astım gibi akciğer hastalıklarında balgam söktürücü, idrar yolu hastalıkları, Kabızlık, Kolesterol ve damar hastalıkları gibi bir takım faydaları belirtilmektedir.Hazırlayan

Aydan KANTAR

Ziraat Mühendisi

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün589
Dün797
Bu Hafta589
Bu Ay19381
Toplam Ziyaretçi Sayısı536603

Currently are 35 guests online

İletişim Bilgileri

T.C Amasya Valiliği İl  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

* Address: Kirazlıdere Mah. Tarım Sok.

* Tel: 0 358 218 2990-91

* Email: bilgi@amasyatarim.gov.tr

* Website: www.amasyatarim.gov.tr

malatya oto kiralama kayan yazı led grafik led ekran grafik led ekran palet streç fotograf kağıdı bitmeyen kartus tokat oto kiralama led aydınlatma led ampül apple inşaat