Tohum, Fide, Fidan Üreten ve Satanlara Yönetmelik Hakkında Bilgi Verildi

Yazdır PDF

Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce 6 Aralık 2011 Salı günü İlimizde Tohum, Fide, Fidan üreten ve satışı yapanlara yeni yönetmelik ve uygulamaları hakkında bilgi verildi.

Toplantıya İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Hayrullah GÖKTEKİN, İlgili teknik elemanlar İle İlimizde tohum, fide, fidan üretim ve satışını yapanlar katıldılar.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Cahit GÜLBAY yaptığı konuşmada ‘’15.05.2009 tarih 27229 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Tohumluk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliğine göre fide, fidan, tarla bitkileri ve sebze tohumu satmak isteyenlere ‘Tohumluk Bayi Belgesi’ alma zorunluluğu getirilmiştir. Cadde, sokak, pazaryeri ve açık alanlarda veya hareketli araçlarda fide, fidan ve tohum satışı yasaklanmıştır.

Yapılacak denetimlerde Tohumluk Bayi Belgesi almadan fide, fidan, tarla bitkileri ve sebze tohumu satışı yapanlar hakkında cezai işlem uygulanacaktır.  Cadde, sokak, pazaryeri gibi alanlarda fide, fidan ve tohum satışına müsaade edilmeyecektir. Mağduriyete sebep olunmaması için bu toplantıyı düzenlemiş bulunmaktayız. Konu hakkında; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Hayrullah GÖKTEKİN ve İlgili teknik elemanlar konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir. Benim isteğim yeni yönetmelik çerçevesinde herkesin üzerine düşen görevi yapması ve mağduriyetin önlenmesidir. ‘dedi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Hayrullah GÖKTEKİN ‘5553 Sayılı Tohumculuk Kanunun 12. Maddesi uyarınca "Bakanlıktan yetki almadan tohumluk yetiştiren, işleyen, satışa hazırlayan, dağıtan veya satan kişi veya kuruluşlara, 10.000 TL idari para cezası verilir. Fiilin tekrarı halinde para cezası iki kat olarak uygulanır. Bu tohumluklara Bakanlık tarafından el konulur ve bu tohumlukların

müsaderesine sulh ceza mahkemesince karar verilir. Müsadere edilen tohumlukların imha edilmesine karar verildiği takdirde, imha işlemi masrafları bu fiilleri işleyenlere ait olmak üzere, Bakanlık tarafından gerçekleştirilir. ” hükmü yer almaktadır.

Kabahatler Kanunu gereği uygulanan idari para cezaları her yıl yeniden değerleme oranı miktarınca arttırılmakta olup 2011 yılı itibari ile cadde, sokak, pazaryeri ve açık alanlarda fide, fidan ve tohum satışı yapanlar ile Tohum Bayi Belgesi olmadan fide fidan ve tohum satışı yapanlara 14.246,17 Türk Lirası idari para cezası uygulanacaktır. Yönetmelikte belirtilen cezaların alınmaması için siz yetişirci ve pazarlamacıların yönetmelik gereği alması gereken belgeleri almaları, yetirticilik şartlarına uymaları gerekmektedir.’ dedi.

Mühendis Kenan ÇÖLLÜ ve Aziz Şaban BALTAN Hazırlamış oldukları sunumlarda;

a)      Fide, fidan ve tohum yetiştirmek için alınacak belgeler,

b)      Bitki Pasaportu Kayıt Sertifikası almak için yapılması gerekli işlemler,

c)      Tohumluk Bayi Belgesi almak için istenen bilgi ve belgeler,

d)     Fidan, Fide ve Tohum Satanların Uyması Gereken Hususlar,

e)      Yürürlükte Olan İdari Para Cezaları

Konuları ve uygulamaları hakkında bilgi verdiler, soruları cevapladılar.

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün874
Dün1194
Bu Hafta4301
Bu Ay15950
Toplam Ziyaretçi Sayısı533172

Currently are 16 guests online

İletişim Bilgileri

T.C Amasya Valiliği İl  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

* Address: Kirazlıdere Mah. Tarım Sok.

* Tel: 0 358 218 2990-91

* Email: bilgi@amasyatarim.gov.tr

* Website: www.amasyatarim.gov.tr

malatya oto kiralama kayan yazı led grafik led ekran grafik led ekran palet streç fotograf kağıdı bitmeyen kartus tokat oto kiralama led aydınlatma led ampül apple inşaat