Altın Çilek Yetiştiriciliği

Yazdır PDF

İlimizde altın çilek yetiştirilmeye başlanmıştır. Altın çilek yer kirazı olarak da bilinmektedir. Merkeze bağlı Orman bağlarında 1 çiftçide 0,5 da. ve Uygur köyünde ise serada küçük bir alanda yetiştirilmektedir. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde altın çilek çeşitleri deneme çalışmaları yapılmaktadır. Dekar’a 1500–2000 adet fide dikilir. Ortalama verim dekara 4-5 ton. olmakta marketlerde kurusunun kilosu ortalama 60 TL. yaş meyvesinin kilosu ise ortalama 15TL-25 TL arasında satılmaktadır.

18-19/08/2010 tarihinde Uygur köyü ve Ormanbağlarına Müdürlüğümüz olarak yapılan çiftçi ziyaretlerinde  Tarım İl Müdürü Ahmet Millici ve Çiftçi Eğitim Yayım Şube Müdürü

Mehmet Öztiryaki nin çiftçilerle yaptıkları görüşmelerde ilimizde yetiştiriciliğine yeni başlanan altın çilek bitkisi ile ilgili çiftçinin bu konudaki düşünceleri alındı.

Çiftçiler altın çilek meyvesini marketlere kilosunu ortalama 20-25 TL satmaktadırlar. Henüz fazla tanınmayan altın çilek bitkisinin tanıtımının yapılması sonucunda çiftçinin üretiminin artması ile pazarının oluşabileceği düşünülmektedir.

Altın çilek, ortası kahverengi olan sarıçiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtrak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Physalis, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Physalis’in acutifolia, alkekengi, angulata, angustifolia, arenicola, carpenteri gibi başlıca çeşitleri bulunmaktadır.

Orta Amerika, Güney Afrika ülkeleri ve İsrail de üretilmektedir.   

Altın çilek içerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler.

 

Altın çilek C, B1, B2, B3, Karoten  gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir. Literatürlerden elde edilen bilgilere göre altın çilek aşağıdaki özelliklere sahiptir.

1. Katma değerinin yüksek olması.

2. Dayanıklı olması.

Kaliks içerisinde 15 – 20 gün bozulmadan muhafaza edilebilir.

3. Alternatif kullanım alanlarının fazla olması.

Taze olarak tüketilebildiği gibi salatalarda, çikolata sosu ile, reçel ve kozmetik ilaç yapımında kullanılabilmektedir.

4. Bitkinin iklim yapımıza son derece uygun olması.

5. Sağlık açısından bir çok faydasının olması.

Gut hastalığının bir numaralı doğal ilacıdır.

İçerdiği karoten sayesinde çocuklarda kemik gelişimini hızlandırıp,

Bayanlarda kemik erimesini yavaşlatma özelliğine sahiptir.

Yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır.

   Altın çilek meyvesi yetiştiriciliği hakkında bilgi almak isteyenler İl Tarım Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesine başvurabilir. 

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün154
Dün1078
Bu Hafta4466
Bu Ay23258
Toplam Ziyaretçi Sayısı540480

Currently are 9 guests online

İletişim Bilgileri

T.C Amasya Valiliği İl  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

* Address: Kirazlıdere Mah. Tarım Sok.

* Tel: 0 358 218 2990-91

* Email: bilgi@amasyatarim.gov.tr

* Website: www.amasyatarim.gov.tr

malatya oto kiralama kayan yazı led grafik led ekran grafik led ekran palet streç fotograf kağıdı bitmeyen kartus tokat oto kiralama led aydınlatma led ampül apple inşaat