"Kadın Çiftçiler Yarışıyor" Yarışması Yapıldı

Yazdır PDF

8 Mart 2010 Pazartesi günü Atatürk Kültür Merkezinde Tarım İl Müdürlüğümüzce ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor yarışması yapıldı.

Yarışmaya Vali Vekili Sayın İsmail AKMAN, İl Genel Meclisi Başkanı Erol ÖZASLAN, Milli Eğitim Müdürü, Kadın Kuruluşlarının Temsilcileri, İl Tarım Müdür Vekili Bilal ER, Şube ve İlçe Tarım Müdürleri, Teknik personel, Yarışmacılar ve Çiftçi Kadınlar katıldılar.

İl Müdür Vekilimiz Bilal ER yaptığı konuşmada Bakanlığımız, Teşkilatlandırma ve Destekleme Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilerek hayata geçirilen, artık geleneksel hale gelen ve bu yıl yedincisini gerçekleştireceğimiz Kadın Çiftçiler Yarışıyor Yarışmasına katılımınızdan dolayı teşekkür eder, saygılar sunarım.

  Bakanlığımız ve taşra teşkilatları olan İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz kadın çiftçilere yönelik olarak, tarımsal üretimin her konusundan, hijyen ve çocuk bakımına kadar olmak üzere değişik konularda eğitim programları hazırlayarak uygulanmaktadır. Kadın Çiftçiler Yarışıyor Yarışması işte bu eğitim çalışmalarının sonuçlarını görmek, kadınlarımızın sosyal alanda bizde varız demelerini sağlayacak, kendilerine olan güven duygularını geliştirmek amacıyla düzenlenmektedir.

Bu yılki Kadın Çiftçiler Yarışıyor İl yarışmasına İlimiz Merkez İlçeden 5 (beş), Gümüşhacıköy, Suluova ve Göynücek İlçelerimizden birer köyümüzden bayan çiftçilerimiz katılacaklardır. Onları göstermiş oldukları medeni cesaretten ve yarışmaya katılmalarından dolayı kutluyorum. Bu gün 8(sekiz) köyümüzden yarışmaya katılanlardan İl birincisi olan yarışmacılarımız Malatya İlinde düzenlenecek ve 9 (dokuz) ilin katılacağı bölge yarışmasına katılarak İlimizi temsil edeceklerdir.

Dünya tarım iş gücünün % 66’sını kadınlar oluşturmaktadır. Kırsal alanda çalışan kadınlarımızdan tamamına yakını tarımda istihdam edilmektedir ve kentlerde yaşayan kadınlarımızdan ayrılan en önemli özelliği bitkisel ve hayvansal ürünleri üreten, yani doğrudan üretimin içinde yer almasıdır.

Buna karşılık kırsal alanda yaşayan kadınlarımızın önlerine çıkan en önemli engel eğitim eksikliğidir, kendi emekleri üzerinde söz sahibi olamamalarıdır. Ücretsiz ve güvensiz işlere daha fazla katıldıkları halde, kentte yaşayan kadınlara göre fırsat ve erişim eşitsizliği ile karşı karşıya kalmalarıdır. Türkiye tarımında emek sermaye ve iş gücünü bir araya getiren ve işletme sahibi olan kadın girişimciler de yaygın değildir.

Durum böyle görülmekte iken, Bakanlığımız tarafından kadınlarımıza karşı pozitif bir ayrımcılık yapıldığını söylemek sanırım yanlış olmayacaktır. Şöyle ki; ülke genelinde kurulmuş, üyelerini ve yönetimlerini kadınların oluşturduğu toplam 23 (yirmiüç) Tarımsal Kalkınma Kooperatifinden 19’u Bakanlık kaynaklarıyla desteklenerek proje uygulamalarına imkân sağlanmıştır. Yapılan pozitif ayrımcılık kadınlarımızın girişimcilik ruhunu harekete geçirmeye çalışan olumlu bir uygulamadır. Bilindiği gibi bu kooperatiflerden birisi de İlimizde Şeyhsadi köyü kadınlarınca kurulmuş ve Bakanlığımız tarafından desteklenerek süt sığırcılığı projesi uygulamaya başlamıştır.

Kadın çiftçilerin tarımsal üretimde yeni ve modern teknikleri öğrenerek daha bilinçli olması, ülkemizde bu alanda daha etkili olması amacıyla tüm illerde olduğu gibi Amasya’mızda da Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışmasının yedincisini düzenliyoruz.

Yarışmacıları katılımlarından dolayı kutluyor ve başarılar diliyorum.

Ayrıca yarışmaya izleyici olarak katılarak şereflendiren tüm konuklara da teşekkür eder saygılar sunarım. Dedi

Vali Vekili Sayın İsmail AKMAN yaptığı konuşmada Tarım toplumu ülkemizi gelişmesi ve kalkınmasında önemli bir sektör olmuştur. Son yıllarda ihracattaki payı düşmesine rağmen önemini korumaktadır.

Ülkemizde 1950 li yıllarda makineli tarıma geçilmesi ile üretim artışı tarım ürünlerinin işlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kurulan İlk sanayi oluşturmuştur. Tarımda azalan insan iş gücü tarım ürünlerinin işlenmesi tarım alet ve makine sanayi, dokuma sanayi gibi kesimlerde istidam edilmiştir.

Tarımın insan beslenmesindeki yeri her geçen gün önem kazanmaktadır. Artan nüfusun beslenmesi, sağlıklı gıdaya kavuşması için tarımda yeni teknoloji ve gelişmeler ihtiyaç vardır. Bunun için tarım ülkemizin vazgeçilmez ve en önemli sektörlerinden biridir.

Tarımda gelişmenin sağlanması için en önemli unsur çiftçilerimizin eğitilmesi ve bilinçlendirilmesidir. Bu amaçla İl Tarım Müdürlüğümüz tarafından çiftçi eğitim ve yayım çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmaları daha geniş kitlelere yaymak, değerlendirmek amacıyla yapılan Kadın Çiftçi Yarışması düzenlenmiştir. Kadın çiftçilerin evde ve tarım sektöründe çalışma alan ve oranlarını göz önüne alacak olursak % 66 olduğu ifade edilmektedir. Kadınlara yönelik eğitim yayım ve faaliyetlerinin yarışmaların faydalı olacağını belirtti. Tüm çiftçilerimize çalışmalarında kolaylıklar, yarışmaya katılan Kadın Çiftçilerimize başarılar diledi.

Yarışmamızda Türkiye işitme engelliler folklor yarışmasında iki yıldır birinci olan Lokman Hekim İşitme engelliler folklor ekibinin gösterileri beğeni ve takdir toplayarak coşturdu.

Yarışmaya: Yarışmacı olarak, Göynücek İlçesi Terziköy köyünden Fatma Serap POLAT, Kamuran TEKBAŞ Gümüşhacıköy İlçesi Doluca köyünden, Özlem YAVRUCU, Hacer YAVRUCU Merkez İlçe Karaali köyünden, Müzeyyen KOÇAK, Arzu KOÇ Merkez İlçe Sevincer köyünden Müjgan PELİT Fethiye ŞİŞMAN Merkez İlçe Saraycık köyünden Hediye KOBUL Yasemin MELEK Merkez İlçe  Şeyhsadi köyünden   Zekay ÖZTÜRK  Emel ÖZTÜRK Merkez İlçe Toklucak köyünden Fethiye İNCEKULAK  Leyla DENİZ Suluova İlçesi Eraslan Kasabasından Adalet KÖSE Hanife KARABOYUN katıldılar.

Yarışmacılar 15 asil soru soruldu verilen cevaplar neticesinde; 15 soruya doğru cevap vererek, Merkez İlçeye bağlı Toklucak, Sevincer, Saraycık, Karaali, Suluova İlçesi Eraslan Kasaban yarışmaya katılan kadın çiftçilerimiz altın soru etabına geçmiştir. 10 altın soru sonunda Amasya Merkez Karaali köyünden Müzeyyen KOÇAK Arzu KOÇ birinci Merkez ilçe Sevincer köyünden Müjgan PELİT Fetiye ŞİŞMAN ikinci, Suluova ilçesi Eraslan Kasabasından Adalet KÖSE Hanife KARABOYUN, kura sonucu üçüncü, merkez ilçe Toklucak köyünden Fetiye İNCEKULAK Leyla DENİZ dördüncü olmuşlardır.

Yarışmamıza Amasya Ziraat Odası, ÖZMAYA A.Ş., TÜRKMEN TARIM, KIRLANGIÇ METAL, A.Ş nin katkıları ile;

    

Birincilere 3 er adet çeyrek altın, plaket başarı belgesini Vali Vekili Sayın İsmail AKMAN,  

İkincilere 2 şer adet çeyrek, plaket, başarı belgesini İl Müdür Vekili Bilal ER,

Üçüncülere birer adet çeyrek plaket ve başarı belgesi verilmiştir. İl Genel Meclisi Başkanı Erol ÖZASLAN tarafından verildi.

Diğer yarışmacılarımız 50 Tl nakdi para ödülü,  katılım belgesi ile onurlandırıldılar.

İl Birincimiz olan Merkez İlçe Karaali köyünden Müzeyyen KOÇAK Arzu KOÇ Malatya İlinde yapılacak olan Bölge Birinciliği yarışmasına Bölge birincisi olurlarsa Türkiye Birinciliği yarışmasına katılacaklardır.

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün566
Dün1316
Bu Hafta2906
Bu Ay21698
Toplam Ziyaretçi Sayısı538920

Currently are 64 guests online

İletişim Bilgileri

T.C Amasya Valiliği İl  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

* Address: Kirazlıdere Mah. Tarım Sok.

* Tel: 0 358 218 2990-91

* Email: bilgi@amasyatarim.gov.tr

* Website: www.amasyatarim.gov.tr

malatya oto kiralama kayan yazı led grafik led ekran grafik led ekran palet streç fotograf kağıdı bitmeyen kartus tokat oto kiralama led aydınlatma led ampül apple inşaat