Soya Fasülyesi Tarımı

Yazdır PDF

ÖNEMI
Soya dünyada önemli bir yag bitkisi olup üretimde 1. sirayi almaktadir. Ülkemizdeki yag bitkisi üretimi tüketimi karsilamadigi için bu açik ithalat ile kapatilmaktadir. Bu sebeple Tarim Bakanligi tarafindan Soya, prim ödenen bitkiler arasina alinarak Soya üreticisine kilogram basina destekleme primi ödenmektedir.
Soya bitkisi, tanesindeki ortalama %18-20 yag, %40 protein, %30 karbonhidrat, % 5 mineral madde (fosfor, potasyum, kalsiyum, kükürt, magnezyum vb) ve çok sayidaki vitaminlerle (en çok A ve B), ayrica proteinin yapisinda zengin ve degerli amino asitler bulundurmasi nedeniyle, ""harika bitki"" olarak da anilmaktadir.Ülkemizde genelde hayvan beslemede vazgeçilmez yem olarak kullanilan soya üretimimiz yetmedigi için ithal edilmektedir.

Iklim ve Toprak istegi:
Soya sicak, iliman ve karasal iklim bölgelerinde tarimi yapilan yazlik bir bitkidir. Soya 18 derecenin altinda ve 35 derecenin üstünde gelisimi yavaslar en iyi 25 derecede gelisir.
Toprak istegi olarak geçirgenligi iyi, suyu göllendirmeyen, fakat su tutma kapasitesi iyi, toprak pH’ si 7.0-7.5 arasinda olan tinli topraklar, soya tarimi için ideal topraklardir. pH seviyesi yüksek topraklar soya tarimi için tercih edilmemelidir.

Gübreleme:
Soya bir baklagil oldugu için köklerinde bulunan nodüller sayesinde kendi azotunu kendi üretir. Bu islemin gerçeklesebilmesi için tohumlarin bakteri asisi ile asilanmalidir. Bakteri asisi yapildiktan sonra dekara 4 kg saf azot ve 10 kg Saf fosfor ekimle beraber topraga verilmis olmasi gerekmektedir.Bakteri asisi yapilamamis ise bitkiler 20 cm boya ulastiginda dekara saf olarak 10 kg azotlu gübreleme yapilmalidir.

Soyada Bakteri Asilamasi;
Bakteri,soyanin köklerinde bulunan ve bitki ile ortaklasa yasayan, havanin azotunu alip bitkiye veren küçük canlilardir.Daha önce asilanarak soya ekilmemis tarlalarda bakteri bulunmadigi için tohumlara asilama yapilmalidir. Asilama gölge bir yerde 100 kg tohum 1 litre sekerli su ile tavlandiktan sonra 1 kg bakteri asisi ile karistirilmalidir.Asilanan tohum kimyasal maddeler ve günes ile temas ettirilmeden ayni gün ekilerek kullanilmalidir.

Ekimi ;
Ekim zamani toprak isisi ile yakindan ilgilidir. Çimlenmenin iyi olabilmesi için toprak isisi en az 8-10 derece olmalidir. Bundan daha yüksek sicaklikta tohumlarin çimlenme ve çikisi daha hizli olur.Soya ekimi bölgemizde 15 nisan-7 Mayis tarihleri arasinda tamamlanmalidir. Ekim Pnömatik (havali) mibzerle 45 cm sira arasi 5 cm sira üzeri mesafe ile toprakta tav seviyesinden 4-5 cm derine yapilmalidir. Tohum iriligine göre degismekle beraber dekara 8-10 kg tohum gerekir. Çesit seçimi için Akdeniz bölgesinde 2. ürün olarak ekilen çesitler tercih edilmelidir. Yabanci ot mücadelesi ve Çapalama:
Yabanci ot mücadelesi kimyasal yolla ve çapalama seklinde yürütülmelidir. Soyada ekim öncesi ve ekim sonrasi uygulanabilecek yabanci ot ilaçlari mevcuttur. Soya bitkileri 25-30 cm oldugunda kaz ayagi gibi ara çapa makinalari ile islenmesi, hem yabanci ot mücadelesi yapilmasi açisindan hem de toprakta bulunan kapilerite denilen buharlasma borucuklarinin kirilmasi açisindan çok önemlidir.

Ilk sulama, bitki boyu 8-10 cm’e ulastigi zaman yapilmalidir. Ilk suyun geciktirilerek daha geç dönemde verilmesi, bitki boyunda bir kisalmaya neden olur. Bitki boyunun kisa kalmasi sonucu, bitki üzerinde olusacak baklalar toprak seviyesine daha yakindir ve hasatta bu baklalarin kaybi, diger bir ifadeyle biçer-döver ile alinamama riski artar. Bu ise, birim alandan alinacak tane verimini azaltir. Ikinci sulama, çiçeklenme döneminde, çiçeklenme baslangicindan bir hafta önceki dönemle, % 50 çiçeklenmenin oldugu dönem arasinda yapilmalidir. Üçüncü sulama ise, bakla olusum dönemi ile baklalarin sismeye basladigi dönem arasinda verilmelidir. Eger gerek duyulursa, üçüncü sulamadan sonra (yaklasik 15 gün sonra), baklalarin tam olarak doldurulmasina yardimci olmak için bir sulama daha yapilabilir. Sulama sayisinin gereksiz yere arttirilmasi, bitkinin olum dönemine geç ulasmasina neden olacaktir. Bu nedenle, asiri sulamadan kaçinilmalidir. Hasat ve Depolama:
Hasat zamani gelmis soya bitkisinde, yapraklar sararip kurumaya ve dökülmeye baslar. Özellikle, alt kisimdaki baklalar içerisindeki taneler oldukça sertlesmis olup disle kirilmasi çok zordur. Bitki üzerindeki tüm baklalar renk degistirmistir. Çesitlere bagli olarak, bu baklalar gri, sari veya kahverenginde olabilir. Hasat sirasinda, bitki üzerinde hiç yesil bakla kalmamalidir.
Hasat zamaninda, tane nemi % 13-16 arasinda olmalidir. Eger hasat islemi, % 12 den daha az nem durumunda yapilacak olursa taneye zarar verilebilir. Hasat sonrasi kurutma yapilmayacaksa, hasat için en uygun nem orani % 13-14 arasidir.Soyada verim potansiyeli 250-400 kg arasindadir.

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün1098
Dün894
Bu Hafta4332
Bu Ay23124
Toplam Ziyaretçi Sayısı540346

Currently are 43 guests online

İletişim Bilgileri

T.C Amasya Valiliği İl  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

* Address: Kirazlıdere Mah. Tarım Sok.

* Tel: 0 358 218 2990-91

* Email: bilgi@amasyatarim.gov.tr

* Website: www.amasyatarim.gov.tr

malatya oto kiralama kayan yazı led grafik led ekran grafik led ekran palet streç fotograf kağıdı bitmeyen kartus tokat oto kiralama led aydınlatma led ampül apple inşaat