Merzifon Hakkında

Yazdır PDF

1.TARİHİ

Merzifon, M.Ö. VII. Yüzyılda kurulmuş eski bir yerleşim merkezidir. Bozok Türkleri tarafından kurulduğu kabul edilmektedir. M.Ö. 718 yılında kurulan Marsevinç kasabasının adı zamanla Mersuvan, Merzifon şeklini almıştır. Başka bir söylentiye göre de İranlı V. Mihridat tarafından M.Ö. 222 yılında inşa ettirilen Merzpont kalesinin adı zamanla Merzifon’ a dönüştürülmüştür. Merzpont, Farsça sınır, karargah anlamına gelmektedir.

Bozok Türklerinden sonra yöre M.Ö. 533 yılında Perslerin, M.Ö. 334 yılında Büyük İskender’ in egemenliğine girmiştir. M.Ö. 29 yılında Roma İmparatorluğunun egemenliğine giren Merzifon İmparatorluğun ikiye ayrılmasından sonra Bizans İmparatorluğu toprağı oldu. 1071 yılındaki Malazgirt savaşından sonra Anadolu’yu fetheden Türklerden İltekin Gazi tarafından Türk topraklarına katılan Merzifon, önce Danişmentlerce yönetilmiş, sonra II. Kılıçarslan zamanında 1174 yılında Anadolu Selçuklu devletinin egemenliğine girmiştir. Daha sonra İlhanlıların ve Eretnaoğullarının egemenliğinde kalan Merzifon, 1393-1396 yıllarında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı Devletinin topraklarına katılmıştır.

Osmanlı döneminde Amasya’ nın gölgesinde kalan Merzifon, tarım ve ticaret hayatındaki canlılık sayesinde kültür merkezi olmasıyla tanınmıştır. Evliya Çelebi’nin 1647 yılında Merzifon’ dan geçtiği o dönemde 44 mahalle ve 600 dükkanın olduğu pamuklu dokuma ve boya sanayinin gelişmiş olduğu seyahatname adlı eserinde rastlanmaktadır.

I. Dünya savaşından sonra Merzifon, 15 Mart 1919 tarihinde İngilizler tarafından işgal edildi. İşgal altındaki Merzifon’ da 16 Haziran 1919 tarihinde büyük bir miting düzenlenerek İzmir’ in işgali protesto edildi. O sırada Amasya’ da bulunan büyük önder Mustafa Kemal Paşa, mitingi bir telgrafla İstanbul’ da ki Harbiye Nezaretine bildirdi. Merzifon halkının bilinçli tepkileri sonucu İngilizler 27 Eylül 1919 tarihinde Merzifon’ u terk etmişlerdir.

2.COĞRAFİ YAPI

Merzifon 971 km² yüz ölçüme sahip olup, Orta Karadeniz Bölgesi'nin Anadolu steplerine bakan iç kesiminde yer alır. Kenti Kuzeyden çevreleyen Taşan Dağları'nın güney eteklerinde kurulu olan kent merkezi, konumu ve bulunduğu yerden kaynaklanan öncelikleri nedeniyle, eski dönemlerden günümüze, yörenin önemli yerleşim odaklarından biri olma özelliğini sürdüre gelmiştir. Merzifon, dağlık kıyı kuşağındaki yapısal düzenli gidişin bozulduğu, yükseltilerin alçaldığı, kıyıdan iç kesimlerde geçişin elverişli olduğu ve denizle ulaşım olanaklarının kolayca sağlanabileceği bir geçit üzerindedir.

Kuzey Anadolu Dağlarının alçalarak güneydeki iç Anadolu'ya geçit verdiği kesimde yer alan Merzifon, yaklaşık 18 km. doğusundaki Hacıbayram İstasyonu'yla, İç Anadolu ve Samsun'a demiryoluyla; Samsun-Ankara, Samsun-İstanbul karayollarının kesişme noktasında olması özelliğiyle de yurdun tüm yerleşim birimlerine karayolu ile bağlantılıdır. Karayoluyla Ankara'ya 310, İstanbul'a 632, Samsun'a 110 km. uzaklıktadır.

İlçe sınırları içindeki toprakların il genelindeki yüzdesi % 17.1 dir. Bu toprakların 54.911 dekarı tarıma elverişli olup il genelindeki tarıma elverişli toprakların % 21.7 sini içermektedir.

Merzifon'a otobüs ile ulaşım olanakları çok fazladır, Türkiye'nin bir çok Şehrinden otobüs seferleri vardır. 2008 Yılında açılan Sivil Havaalanı ile ulaşım daha da kolaylaşmıştır.

3.TOPOĞRAFİK YAPI

Merzifon Ovası, geniş anlamıyla Karadeniz Bölgesi içinde bulunmakla birlikte daha ayrıntılı bir tanımla; Samsun-Çorum çizgisinin ortalarına rastlayan 35°-36° doğu boylamı ile 40.36'-40°.-55' kuzey enlemlerinin çevrelediği bir toprak parçasını kapsamaktadır. Türkiye topraklarını kuzey-güney doğrultusunda iki eşit parçaya bölen çizgi üzerindedir. Merzifon Ovası'nın taban genişliği, 600 km kare, ilçe sınırları içinde kalan toprak parçası ise 996 km karedir.


Doğudan Akdağ (Taşlıdağ), batıdan İnegöl Dağları, kuzeyden Taşan Dağları, güneyden de Çakır ve Avrat Dağları ile çevrelenmiş "dağ içi" ova görünümündedir. Ovayı çevreleyen dağlardan, Akdağ 2062 m. Taşan Dağı 1900 m. İnegöl Dağı 1864 m. yüksekliktedir. Merzifon'un denizden yüksekliği de (rakım) 710 m. dir.

İlçemizin 151.000 dekarı orman alanıdır. Mevcut ormanlık alan işletme şekillerine göre % 70 koru ormanı, % 30 baltalık orman niteliğindedir. Toplam orman alanının % 70 prodüktif ormanlık saha, % 30 u çok bozuk vasıflı ormanlık sahadır. Türlerine göre orman alanlarının % 20 ibreli (Sarıçam, Karaçam, köknar), % 65 i yapraklı (Kayın, gürgen, meşe) % 15 ide karışık ibreli ve yapraklıdır. İlçemizin 33 adet orman köyü bulunmaktadır. 6 köyümüzde verimli devlet ormanı, 24 köyümüzde ise verimsiz devlet ormanı bulunmaktadır.

4. TOPRAK ÖZELLİKLERİ

İlçemizin toplam 55.950 ha. Tarım arazisinin % 77,31 da. kuru tarım yapılmaktadır.Kuru tarım yapılan arazinin % 34.8 derin ve orta derin topraklı olup, %33,6 sı düz ve hafif meyilli ,kalan kısmıda orta ve dik eğimlidir. % 51,3 nde orta derecede erozyon vardır. Sulu tarım yapılan 12.500 ha. alanın % 71.7 sini düz ve % 21.3 ünü hafif meyilli araziler oluşturmaktadır. Sulanan arazinin bütünü derin topraklardır.

Büyük bir çoğunluğu VI. Ve VII.sınıf arazilerin oluşturduğu meralar22.567 ha. alanı kaplamaktadır.Bu arazilerin çoğu eğimli ve % 72.8 i fazla derin olmayan sığ topraklardır. İlçe Toprakları Köy ve mevkilerde farklı tiplerde olup tarım yapılan topraklarda PH 7 den yüksektir.

5. İKLİM DURUMU

İlçede iklim genellikle kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Yıllık yağışın büyük bir bölümü kış aylarında yağmur ve kar şeklindedir. Son beş yılın yıllık yağış toplamları Tablo 1.’de verilmiştir. Tablo 2’de de görüldüğü üzere 2008 yıllık yağış toplamı 416,5 mm’dir. İlk donlar Kasım ayında görülür, son donlar ise Nisan ayının ikinci yarısına kadar devam eder. 2008 yılına ait yıllık toprak sıcaklıkları ile aylık yağış miktarları Tablo 3’de verilmiştir.

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün583
Dün980
Bu Hafta6072
Bu Ay17721
Toplam Ziyaretçi Sayısı534943

Currently are 28 guests online

İletişim Bilgileri

T.C Amasya Valiliği İl  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

* Address: Kirazlıdere Mah. Tarım Sok.

* Tel: 0 358 218 2990-91

* Email: bilgi@amasyatarim.gov.tr

* Website: www.amasyatarim.gov.tr

malatya oto kiralama kayan yazı led grafik led ekran grafik led ekran palet streç fotograf kağıdı bitmeyen kartus tokat oto kiralama led aydınlatma led ampül apple inşaat